Svari AVS programmās:

1. Auto svari

1.1. Auto svaru “klasiskais” variants

1.2. Auto svari ar automātisku auto identifikāciju

2. Platformas svari

2.1. Platformas svari izejmateriālu pieņemšanā un gatavās produkcijas fasēšanā

2.2. Noliktavas īre, muitas noliktava

2.3. Platformas svari plastmasas pārstrādē

2.4. Mēslojuma sajaukšana uz platformas svariem

3 Grīdas svari

3.1. Automatizēta darba vieta ar grīdas svariem

3.2. ADV izmantošana gaļas pārstrādes automatizācijai

3.3. Grīdas svaru izmantošana ražas novākšanas uzskaitē

4. Galda svari

4.1. Galda svari fasēšanai


1. Auto svari

1.1. Auto svaru “klasiskais” variants

Att1.

Svari tiek aprīkoti ar elektronisko bloku AVS, kas tiek uzstādīti auto vadītāja plecu augstuma katrā svaru galā. Kas auto uzbrauc uz svariem vadītājs var skenēt RFID ( radiofrekvences identifikācijas) tegu (Čipu) pie lasītāja. Programma pēc čipa koda nolasīšanas saņem stabilizēta svara rādījumus no svaru indikatora, kas atrodas elektriskajā skapī pie svariem, svaru būdā vai Uzņēmuma ofisā. Ja auto ar Čipu tiek identificēts 1.reizi, Programma vēl “nezina” kas tas par svaru. Ja auto ir atvedis kravu, tā tiek izkrauta un auto otro reizi uzbrauc uz svariem un identificē sevi ar Čipu. Programma izrēķina un ieraksta kravas Neto svaru. Kravas Bruto, Taras un Neto svari ir auto vadītājiem redzami uz AVS bloka tablo. Programmas operators Programmā ievada dokumenta veidu un preci. Dokuments automātiski elektroniskā veidā tiek nosūtīts uz Uzņēmuma grāmatvedību. Ja atvedama un vedama prom prece ir viendabīga, vai ir zināms kādas prece pārvieto konkrēts auto, Programma var strādāt bez operatora līdzdalības un veikt dispečera darbu “robota” režīmā.

Vispārīga AVS svaru Programmas instrukcija ir lasāma šeit - https://avs.lv/SVARI/Instrukcija.html

AVS

1.2. Auto svari ar automātisku auto identifikāciju

Att2.

Atšķirībā no att. 1 redzamām īsas darbības Čipu nolasītājiem att. 2 ir redzamas LongRange – tālas darbības Čipu lasītāji. Čips tiek izvietots auto kabīnē. Kad auto uzbrauc uz svariem Čips tiek nolasīts automātiski. Tādi Čipi var būt izsniegti pastāvīgi savu auto vadītājiem un pagaidu, vienas svēršanas veikšanai svešu auto vadītājiem. Otrajā gadījumā Čipus auto vadītājs atgriež Uzņēmuma ofisā.

LongRange lasītāju vietā var būt uzmontētas WEB kameras ar auto numuru noteikšanu. Arī šajā gadījumā auto identifikācija notiek automātiski. Šādu WEB kameru pielietojuma gadījumā var rasties problēmas, ja auto numuri nav tīri. Programmā ir paredzēts auto numuru ievads “rokas” režīmā.

Abos automātiskas auto identifikācijas gadījumos Programmas funkcionalitāte un pielietojums tādas pats kā p.1.1 “klasiskajā” gadījumā aprakstīts.

AVS kontakti


2. Platformas svari

2.1. Platformas svari izejmateriālu pieņemšanā un gatavās produkcijas fasēšanā

Att3.

Att.3 ir redzami 3 platformas svari. Pirmie un otrie kalpo izejmateriālu svēršanai, tādējādi pārbaudot ieejošajās pavadzīmēs parādīto izejmateriālu daudzumu. Lai pieņemšanas process notiktu ātrāk autoiekrāvējs ar izejmateriālu ķīpu uzbrauc uz grīdas svariem. Autoiekrāvēja vadītājs uz pie svariem uzmontēta skārienjūtīgā ekrāna ieveda nepieciešamo informāciju un notiek automātiska svēršana. Lai noteiktu izejmateriālu Neto svaru, no kopējā svara tiek atņemta autoiekrāvēja un tā vadītāja svars. Ražošanas līnijas galā uz trešajiem svariem tiek automatizēti svērti un marķēti lieli gatavās produkcijas maisi. Informācija par ienākošiem izejmateriāliem un saražoto produkciju nonāk grāmatvedības uzskaites sistēmā. Var piezīmēt, ka lai notiktu izejmateriālu automatizēta uzskaite, ķīpas tiek marķētas ar RFID (radiofrekvences identifikācijas) čipiem. Čipi tiek identificēti ar LogRange (tālas darbības) un rokas antenām (lasītājiem). Pie Programmas pieslēgtie svari un čipu lasītāji ļauj būtiski samazināt rutīnu uzskaites darbu

AVS

2.2. Noliktavas īre, muitas noliktava

Att.4

Kad noliktavas Īrnieks atved savas preces glabāšanai autoiekrāvējs paletes pa vienai uzliek uz platformas svariem. Pirms tā uzņēmuma ofisā AVS Programmā ieveda Īrnieka kravas pavaddokumentu. Ja Programmas datu bāzē nav datu par Īrnieku vai preci, to ievada. Kad palete ir uz svariem autoiekrāvēja vadītājs uz sava planšetdatora izvēlās Īrnieku un uz paletes esošās preces un caur mākoni dot Programmai komandu svērt paleti. Programma, izmantojot svēršanas rezultātus uz lāzerprintera izdrukā paletes marķieri ar paletes unikālo numuru (piemērā 815), Īrnieka un kravas nosaukumiem, kā arī paletes ienākšanas datumu. Programma “piedāvā” autoiekrāvēja vadītājam izvietot viena īrnieka paletes vienkopus, ja tas ir iespējams. Programmas lietotājs var arī noteikt speciālas, piemēram ugunsnedrošas preces izvietot speciālā noliktavas zonā.

Automatizētās palešu svēršanas rezultātā noliktavas pārzinis zina cik daudz palešu, cik un kādas preces atrodas noliktavā katram no Īrniekiem. Tas palīdz gatavot ikmēneša rēķinus par preču glabāšanu, ja tos rēķina tonnās un glabāšanas dienās vai atkarībā no aizņemtās noliktavas teritorijas m2. Programma palīdz prognozēt noliktavas noslodzi, ja Īrnieki nododot preces glabāšanai paziņo par plānoto preču izņemšanu no noliktavas

Pie preču izsniegšanas paletes tiek pārsvērtas, lai pārliecinātos par palešu un iepakojumu saglabāšanu.

Svēršanas vietā var izvietot WEB kameru un nofotografēt paletes izskatu ienākot noliktavā. Foto kā mediju fails tik piestiprināts pie informācijas par paleti un var noderēt domstarpību gadījumos, kas var notikt Īrniekam saņemot savas preces no glabāšanas. Sistēma var būt papildināta ar svīteru kodu skeneri. Šajā gadījumā uz paletes marķiera tās unikālais numurs tiek izdrukāts svītru koda veidā. Autoiekrāvēja vadītāja uzskaites darbu uzlabos, ja tiek pielietoti LongRange (lielas distances) svītru kodu lasītāji. Tad vadītājs var skenet palešu svītru kodus, nenokāpjot no autoiekrāvēja.

AVS

2.3. Platformas svari plastmasas pārstrādē

Att. 5


Att.5 ir redzams kā AVS Automatizētās darba vietās (ADV) tiek izmantoti platformas svari plastmasu pārstrādē. Pirmie svari tiek izmantoti ienākošo izejvielu svēršanai. Pie kam, izejvielu ķīpām, atrodoties uz svariem, ar speciālu mērītāju tiek noteikts mitrums. Ar mitruma mērījumi nosaka ieejošo izejvielu (plastmasas atgriezumu) “sauso” atlikumu. Tā tiek koriģētas ieejošās pavadzīmes un Noliktavā tiek ievadīts īstais izejvielu daudzums bez mitruma.

ADV2 tiek sagatavotas piedevas saskaņā ar dažādām receptūrām. Programmas operators, zinot kādu produkciju un cik daudz tās tiks ražots, ar vienkāršām manipulācijām uz skārienjūtīgā ekrāna nosaka nepieciešamo piedevu sastāvu. Programma Datorā, kas savienots ar svariem, izrēķina un “pasaka” kādas ķīmiskās vielas ir jāpaņem no noliktavas. Kad piedevas pareizā proporcijā ir iebērtas speciālos maisos, tie tiek marķēti ar unikālu piedevu partijas svītru kodu. Šis svītru kods tiek skenēts, kad pamata izejviela - plastmasas atgriezumiem kopā ar piedevām tiek iekrauti maisītājos (Mix1, Mix2). Gan pamata izejvielas, gan piedevas tiek norakstītas no noliktavas atlikumiem.

Ražošanas procesa beigās gatavā produkcija, kas ir izejviela plastmasas izstrādājumu ražošanai, tiek svērta lielos maisos uz otrajiem platformas svariem. Atkarībā un uzrādīta svara gatavās produkcijas maisi tiek marķēti ar sveramās preces svītru kodiem. Uz marķieriem tiek parādīta visa nepieciešamās informācija – izgatavotājs, preces nosaukums, tās svars, izgatavošanas datums, sērija un cita produkcijas informācija. Izejošo pavadzīmju sagatavošanai tiek izmantots datu termināls (Barman).

Visi dokumenti, kuri tiek gatavoti ADV1-ADV5 tiek kontēti un elektroniskā veidā tiek nodoti uzņēmuma grāmatvedībā. Šajā gadījumā uz grāmatvedības uzskaites sistēmu AXAPTA.

AVS

2.4. Mēslojuma sajaukšana uz platformas svariem

Att. 5-A

5.A attēlā parādīts, ka divas mēslojuma tvertnes ir novietotas uz slodzes devējiem un tādējādi ir pārvērstas par platformas svariem. Šīs automatizētās darbstacijas (ADV) uzdevums ir padot minerālmēslojumus galvenajam Bunkuram no A un B bunkuriem stingri noteiktā proporcijā. Lai to izdarītu, ADV pārbauda kā mēslojumi tiek ņemti no tvertnēm, un, maina to ar invertoru palīdzību, kas maina konveijeru ātrumus. Tādējādi tiek nodrošināta nodrošināta noteikta proporcija. Turklāt ADV, izmantojot atgriezenisko saiti, ātri reaģē uz konveijeru aizsērēšanu mēslojumu kunkuļu dēļ. Ja proporciju nevar nodrošināt konveijeru aizsērēšanas dēļ, programma aptur sistēmu ar ziņojumu par nepieciešamību tīrīt konveijerus. Turklāt sistēma automātiski apstājas, ja kādā no bunkuriem (A vai B) sāk ielādēt mēslojumu. Jo tas neļauj precīzi noteikt no tvertnes paņemtā mēslojuma svaru bunkuru uzlādēšanas laikā.

Sistēma darbojas bez programmas operatora līdzdalības, ja bunkuros A un B tiek ielādēti augstas kvalitātes sausi minerālmēslojumi.

AVS

3. Grīdas svari

3.1. Automatizēta darba vieta ar grīdas svariem

Att. 6

Att 6 ir redzama tipveida automatizētā darba vieta (ADV) ar grīdas svariem un planšeti, kas darbojas mākonī. Lai gan planšetes WEB kamera var būt pielāgota svītru kodu lasīšanai, tas nav tik ērti izmantojams noliktavu un ražotņu apstākļos. Tādēļ ir mērķtiecīgi papildus planšetei izmantot BlueTooth (bezvadu) svītru kodu skeneris, kas tiek pievienots planšetei.

ADV var būt pielietota sekojošos gadījumos:

- tiek pieņemtas sveramās preces pakas, marķētas ar sveramās preces svītru kodu. Planšetē tiek izvēlēta ieejošo pavadzīmju ievadīšana. Tiek skenētas visas marķētas pakas. Planšetē, vai vēlāk ADV izveidotajā ieejošajā pavadzīmē stacionārajā datorā tiek izvēlēts preču piegādātājs un ievadītas preču cenas. Tādējādi izveidotā ieejošā pavadzīme tiek salīdzināta ar no piegādātāju saņemto papīra vai elektroniskā veidā;

- līdzīgi tiek veidotas izejošas pavadzīmes. Skenējot sveramās preces kodus, ja tie izdrukāti iepriekš, ja preču pircējs izvēlēts planšetē, Programma izvēlās vajadzīgās pārdošanas cenas. Pēc visu paku skenēšanas izejošā pavadzīme ir gatava. Tā var būt izdrukāta uz printera, vai elektroniski parakstīta tiek nosūtīta preču pircējam elektroniskā veidā;

- visefektīvāk ADV izmantot ražošanas akta ģenerēšanai. Tas notiek uzliekot preču paku uz svariem un izvēloties opciju – ražošanas akts. Programma no svariem nolasa preces svaru pakā, ģenerē un izdrukā uz Wi-Fi (bezvadu) vai Ethernet tīklā ieslēgta (parādīts att.6) svītru koda printera pakas sveramās preces svītru kodu - marķieri. Uz marķiera bez preces nosaukuma un svara var būt izdrukāta cita nepieciešamā informācija – derīguma termiņš, glabāšanas nosacījumi, produkcijas saturs, sērija un cita dažādām preču kategorijām atbilstoša papildus informācija. Ir jāatzīmē, ka produkcijas paku uzskaiti un konveijeriem organizē savādāk. Tur tiek pielietoti stacionāri skeneri, kustības sensori un citi tehniskie risinājumi;

- ADV var būt sagatavoti citi Noliktavas dokumentu veidi – norakstīšanas un inventarizācijas akti, iekšējā pārvietojuma pavadzīmes.

ADV kombinācijas plaši izmanto dažādu ražošanas procesu uzskaitei un vadībai. Tas būs parādīts turpmāk.

AVS

3.2. ADV izmantošana gaļas pārstrādes automatizācijai

Att. 7

Att.7 ir redzams, ka ADV ar grīdas svariem dažādās kombinācijās tiek pielietota gaļas pārstrādē:

- sadalīšanas iecirknī 1.ADV Operators planšetdatorā parāda, kādu liemeni viņš izmantos sadalīšanā. Tiek parādīts ar kādu pavadzīmi un no kā ir atnācis liemenis, kā arī liemeņa unikālais partijas, krotālija vai novietnes numurs. Tas ir nepieciešams, lai varētu veikt izejmateriālu izsekojamību visā gaļas pārstrādes procesā. Kad liemenis tiek sadalīts un tā atsevišķi subprodukti tiek salikti kastēs, tās tiek uzliktas uz grīdas svariem. Svari, planšete un svītru kodu printeris ir savienoti vienotā Automatizētā Vadības Sistēmā (AVS). Tas ļauj izdrukāt un marķēt pusfabrikātu kastes ar unikāliem sveramās preces kodiem. Šie kodi ir savienoti ar informāciju par liemeņu partiju kodiem. Tātad pēc sadales uz pusfabrikātu marķieriem ir redzams, no kāda liemeņa pusfabrikāts ir izgatavots. Marķēti pusfabrikāti var būt pārvietoti uz desu cehu vai uz realizācijas Noliktavu pārdošanai veikalos vai tirgū;

- sālīšanas iecirknī 1.ADV daļa pusfabrikātu pārvēršas par citu produkciju - par sālītiem pusfabrikātiem. Kastes ar sālītiem pusfabrikātiem atkal tiek marķēti tādā pat kārtībā, kā tas notika sadalīšanas iecirknī uz tās pašās 1.ADV. Programmas operators planšetdatorā ar skenera palīdzību parāda kādu sadalītās gaļas produkcija tiek izvēlēta sālīšanai. Tādējādi sālītas produkcijas marķieri sveramās preces kods ir savienots gan ar sadalītās gaļas unikālo partijas kodu, gan ar liemeņa partijas kodu. Izejvielu izsekojamība turpinās;

- desu ceha 2.ADV ražošanai tiek izvēlētas sadalītās gaļas partijas, skenējot uz gaļas kastēm esošos svītru kodus. Arī desu apvalku, garšvielu partijas tiek ņemtas vērā pie desu ražošanas. Jēlu desu kastes pirms kūpināšanas arī tiek svērtas un marķētas. Jēlu desu marķieris ir savienots ar liemeņa partiju. Tādējādi arī pēc sadalītas gaļās izmantošanas tiek nodrošināta izejvielu izsekojamība;

- kūpinātavā tiek pieņemta sālīta gaļa un jēlas desas, skenējot šo pusfabrikātu marķierus. Kūpināta gaļas produkcija 3.ADV līdzīgi kā 1. un 2. ADV tiek svērta un marķēta, norādot no kādiem pusfabrikātiem tā tika ražota. Tādā veidā gatavā kūpināta produkcijas marķieris ir savienots ar liemeņa unikālo partijas kodu;

- gatavās produkcijas Noliktavā ar 4.ADV palīdzību notiek jēlas un termiski apstrādātas gaļas pakošana realizācijai paredzētajās kastēs un vakuumiepakojumos. Pārdošanai veikalos domātie iepakojumi 4.ADV tiek marķēti ar gabal vai sveramās preces EAN (European article numbering- Eiropas prešu numerācija) svītru kodiem. Arī tie tiek virtuāli savienoti ar liemeņu partiju unikāliem kodiem. Tādā veidā gaļas ražošanas procesā notiek visaptveroša izejmateriālu izsekojamība.

Ir jāatzīmē, ka ADV izmantošana ļauj kontrolēt gaļas izstrādājumu derīguma termiņus. Vēl uz marķieriem ir smalki aprakstīts produktu sastāvu, glabāšanas un izlietošanas nosacījumi. Noliktavas programmā, kas ir pamats ADV, izmantojot grāmatvedības informāciju par ražošanas pieskaitāmiem izdevumiem, var iegūt informāciju par produkcijas materiālu un pilnu pašizmaksu. Ievadot produkcijas kalkulācijās darba patēriņa normas uz ADV informācijas bāzes var aprēķināt strādnieku darba algas.

Att.7 ir redzams, ka ADV nodrošina atgriezeniskās saites uzņēmuma vadībās vadības informācijas plūsmām 1,2,3,4,5. Par to vairāk var izlasīt šeit.

AVS

3.3. Grīdas svaru izmantošana ražas novākšanas uzskaitē

Att. 8

Att.8 kreisajā daļā ir redzams, ka laukā ierodas kvadricikls ar piekabi, uz kuras atrodas grīdas svari, svītru kodu skeneris un AVS elektroniskais bloks. Iepriekš katram ogu (iespējams citas ogas vai dārzeņi) lasītājam tiek izsniegti svītru kodu uzlīmju rullīši ar unikālu lasītāja kodu (attēlā 22) , kas ir izdrukāts arī svītru koda veidā uzņēmuma ofisā uz Zebras tipa printera. Kad ražas vācējs piepilda kastes ar ogām vai dārzeņiem, viņš tās novieto uz starp vagu celiņa. Kad brigadieris, kas atbild par ražas nogādāšanu noliktavā uzliek uz viena vācēja piepildītās kastes, viņš katru kasti vēl aplīmē ar ogu vai dārzeņu šķirnes kodu, as arī iepriekš ir izdrukāti ofisā. AVS elektroniskais bloks pievieno svarus un skeneri uzņēmuma serverim vai mākonim. Programma, kas dod komandu svērt un pārvietot ražu uz noliktavu, kā arī nosaka kādā laukā ir lasītas ogas vai dārzeņi, strādā SmartPhone vai planšetē. Programmas operators pēc tam, kad nolasīts lasītāja un produkcijas kods ar rokas skeneri, pasaka cik kastes ir uz svariem, dod komandu “Svērt”. Uz noliktavu tiek pārvietots produkcijas Neto svars, jo no kopīgā svara tiek atņemts kastīšu Taras svars.

ADV 2, kas tiek organizēta uzņēmuma lokālajā tīkla ar stacionārajiem grīdas svariem tiek veidotas pārdošanas pavadzīmes līdzīgā veidā. Tiek izvēlēts ogu vai dārzeņu pircējs, tiek uzliktas produkcijas kastītes uz svariem un ar komandu “Svērt” tiek izveidota viena izejošās pavadzīmes pozīcija. Tāpat iepriekš ir jāskenē produkcijas kods kas ir uzlīmēts jau laukā, un jāievada kastīšu skaits lai noteiktu produkcijas Neto svaru.

Ar ADV2 var veidot arī iekšējā pārvietojuma, norakstīšanas un ražošanas aktus, ja uzņēmums arī pārstrādā savu ražu.

AVS

4. Galda svari

4.1. Galda svari fasēšanai

Att. 9

Attēlā redzamas, ka uzņēmuma fasētavā, noliktavā vai veikalā pie stacionāra datora ir pieslēgts skārienjūtīgu ekrānu, vienkāršus tirdzniecības svari un svītru kodu printeris. Skārienjūtīga ekrāna vietā var izmantot planšeti ar bezvadu savienojumu ar datoru.

AVS Noliktavas programmā ir datu bāze ar ražojumu parametriem – nosaukums, derīguma termiņš, sastāvs un citi parametri. Ar tādu vienkāršu un nedārgu tehnisko shēmu var marķēt:

- gabalpreces ar fiksētu svaru

Att.10

        

Att.10 ir redzams marķieris, kuru drukā uz iepriekš tipogrāfiski apdrukātas uzlīmju lentas no programmas tiek iedrukāts preces nosaukums, sastāvs, derīguma termiņš, glabāšanas nosacījumi, izejmateriālu izcelsmes kods un kautuves reģistrācijas numurs.

- ja precei ir mainīgs svars tā tiek uzlikta uz svariem. Tad svītru kods tiek ģenerēts pēc GS1`noteikumiem un kods sākas ar skaitli 2;

- uzņēmums ar šo tehnisko shēmu var drukāt arī cenu zīmes, kurās tiek aprēķināta un izdrukāta iepakojuma un arī gabalpreču 1 kg cena, kā to nosaka tirdzniecības noteikumi.

Tādā galda svaru izmantošana ir izdevīga nelieliem pārtikas pārstrādes uzņēmumiem un veikaliem, kur gabal un sveramo preču marķēšana un cenu zīmju drukāšana notiek nelielos daudzumos

AVS