Daži A.V.S. SIA (AVS – Automatizētas Vadības Sistēmas) programmu risinājumi, kas varētu būt noderīgi CEWOOD SIA (Uzņēmums) ražošanas uzskaitē.

Risinājumi tiek piedāvāti pēc iepazīšanās ar CEWOOD mājas lapu, no kuras varētu minēt kā notiek ražošanas process. Jebkuru ražošanas procesu, kurš notiek kā izejmateriālu un pusfabrikātu plūsma uz gatavās produkcijas noliktavu, var aprakstīt sekojošs

0. Vispārējs kibernētiskais modelis

Att.1

Uzņēmuma gadījumā tas varētu bū tā:

Iecirknī 1 notiek maisījumu sagatavošana

Iecirknī 2 plātņu presēšana

Iecirknī 3 zāģēšana

Pakošana

Viss sākas ar pasūtījumu saņemšanu. Programma veic kopīgu pasūtījumu apstrādi un atkarībā no iecirkņu materiālu un darba patēriņa kalkulācijām tiem tiek izstrādāti operatīvi uzdevumi. Programma arī izrēķina uzdevumus sagādei. AVS visu savu automatizācijas projektu pamatā tik likts att1. redzamai vadības modelis. Par to vairāk šeit mūsu darbības koncepcijā šeit - https://www.avs.lv/CommonFiles/Koncepcija.html

Šķiet CEWOOD varētu interesēt tādas AVS izstrādnes

1. Izejmateriālu iegādes uzskaite uz auto svariem

Att.2

Uzņēmuma esošie auto svari tiek aprīkoti ar AVS izstrādāto vadības bloku, kas tiek uzmontēts auto vadītāja plecu augstumā. Saviem vadītājiem tiek izsniegti pastāvīgi RFID (radiofrekvences identifikācija) čipi breloku veidā. Svešo auto vadītājiem tiek izsniegti pagaidu čipi, kas tiek atgriezti pēc dokumentu noformēšanas. Ienākošas un prom vedamas kravas tiek svērtas 2 reizes Bruto un Tara. Par to, ka svēršana notika signalizē zaļais indikators. Turklāt vadītāji un neliela tablo var redzēt Bruto, Taras un Neto svarus, kas arī atspoguļojas svēršanas aktos. Programma ģenerē attiecīgas ieejošās un izejošās pavadzīmes un izmaina Noliktavas atlikumus pēc tam, kad Programmas operators dokumentos ievada ienākošo vai aizejošo preču nosaukumus. Vairāk pr svēršanas apakšprogrammu var izlasīt šeit - http://avs.lv/SVARI/SvaruInstrukcija.html

2. Informācijas plūsmu 3 un 4 (att.1) apstrāde “rokas režīmā”

Programma izrēķina operatīvus darba uzdevumus iecirkņiem atkarībā no pasūtījumiem un iecirkņos esošiem pusfabrikātu krājumiem. Darba uzdevumi papīra formātā tiek nodoti brigādēm vai maiņām. Strādnieki uz uzdevuma ar zīmuli uzraksta, kas un cik daudz ir saražots. Programmas Operators ievada darba rezultātus, veic pārrēķinu un izdrukā darba uzdevumu nākamai dienai. Tādā veidā dienas laikā ir zināms pasūtījumu izpildes stāvoklis. Problēmu gadījumā Uzņēmuma vadība var operatīvi iejaukties un novērst problēmas ar papildus darba laika organizāciju, vai sagādes papildus pasākumiem. Vairāk par ražošanas plūsmas līnijas vadību “rokas režīmā” var izlasīt šeit - https://www.avs.lv/Razosana/Razosana.html#SpecialsRisinajumsPlusmasLinijam

3. AVS Automatizētā Darba Vieta (ADV)

AVS automatizētā darba vieta (ADV) ir universāla programma, kas tiek pielāgota jebkuras nozares Uzņēmuma ražošanas uzskaites automatizācijai. Parasti ADV tiek izmantots planšetdatoros, kas strādā ražošanas iecirkņos. Visām planšetēm ir skārienjūtīgi ekrāni. Tādēļ tās ir ērtākas darbā un ekrāni ir projektēti vienkāršām Operatora pirkstu manipulācijām ar pogām uz ekrāna.

ADV tiek pielietota sekojošas perifērijas ierīces

Att.3

AVS projekta vadītājs konfigurē ADV iecirkņos atkarībā no materiālu vai pusfabrikātu specifiskām īpašībām. Tie var būt sverami (piemēram receptūru sagatavošanai), dēļu vai plākšņu gabalos un m3 skaitāmi un mērījami. Svītru kodu printeris tiek pielietots gabalpreču vai paku marķēšanai. Marķieri tiek skenēti ar planšetes WEB kameru vai ar speciālu intelektuālu terminālu (Barman). ADV gadījumā strādnieks (brigāde vai maiņa) saņem darba uzdevumu elektroniskā veidā uz planšetes ekrāna. Informācija par uzdevuma izpildi tiek ievadīta planšetē vai Barman ar skenēšanas vai svēršanas palīdzību. Tādējādi palielinās informācijas plūsmu operativitāte. Pie kam, AVS izmanto dažādus sensorus produkcijas skaitīšanai. Tādējādi informācija Uzņēmuma vadībai tiek sagatavota On-line režīmā,

Viens no ADV konfigurācijas variantiem ir redzams šeit - http://avs.lv/ADV/index.htm

4. Daži citi plūsmas automatizācijas risinājumi

4.1. Grīdas līstu ražošanā

Att.4

Attēlā 4 ir redzams tehniskais risinājums, kas nodrošina kokmateriālu paku kustības kontroli caur dažādiem apstrādes etapiem – dēļu audzēšana->kalibrēšana->ēvelēšana->krāsošana. Pie kam katra no pusfabrikātu pakām var veidoteis kā jauna, savākta no vairākām citām iepriekšējā apstrādes etapa pakām. Ir svarīgi paku marķēt ar svītru kodu un uzskaitīt katrā ražošanas etapā iegūto dēļu skaitu, lai nodrošinātu gala rezultātu – pasūtījumu izpildi laikā.

Att. 5

Ražotnē uzlīmju printeri, kas pievienoti pie rūtera pēc Programmas komandas palnšetē, kas strādā WiFi (bezvadu savienojumā) drukā pakas uzlīmi. Tās izskatās kā tas ir redzams att.5. Uz uzlīmes ir redzams arī gala produkta (šajā gadījumā grīdas listes, kas tiks pārdota Vācijas veikalos) svītru kods 4250083260617), unikāls partijas kods – 50000000029, artikuls 315.1058.31 – nodeva vecai uzskaites sistēma, un citi pakas parametri, ko Programma katrā apstrādes etapā ģenerē individuāli. Uz uzlīmes var ievietot arī nelielu skici, aprakstu, kas nestu informāciju strādniekiem. AVS katrā uzņēmumā projektē uzlīmes pēcv klienta vajadzības.

Šķiet, ka CEWOOD paku kustībai ir līdzīga loģistika, kad plāksnes pēc presēšanas nonāk gatavo izstrādājumu veidā dažādos izmēros, krāsās un struktūrās.

4.2. Palešu ražošanā

Att.6

Palešu ražošanas plūsmas uzskaite tiek automatizēta sekojošos etapos – apaļkoki->brusas->dēļi->palešu pakas. Sakuma projektā pasūtītājs izteica vēlmi marķēt pakas ar RFID (radiofrekvences identifikatoriem). Tā ir visprogresīvākā marķēšanas sistēma. Tomēr izvērtējot visus faktorus, tika izvēlēta gatavās produkcijas marķēšana ar svītru kodiem, jo uz tiem var uzdrukāt gan preces nosaukumu, izmērus, dēļu skait un pasūtītāja rekvizītus. Paku komplektācijas stadijā darba uzdevums nonāk izdrukātu uzlīmju lentes veidā. To atliek tikai pildīt, vadoties no uz uzlīmes izdrukātās informācijas. Līdzīgā veidā arī CEWOOD dažādos ražošanas etapos strādnieki var saņemt darba uzdevumu vai nu elektroniski, uz planšetdatora, vai paku uzlīmju veidā.

Ir jāpiezīmē, ka AVS ir izstrādājis ražošanas plūsmas līnijas vadību arī tikia uz RFID bāzes. Tas ir redzama šeit - http://www.avs.lv/priekslikumi/plastmasa.html Tur tiek pielietoti pagaidu piekarami marķieri, kas tiek lietoti vairākkārt. Gala rezultātā lielie maisi tomēr tiek marķēti ar svītru kodiem. Tos pazīst produkcijas pircēji un loģistikas uzņēmumi. Tomēr uzskaite ražošanā notiek bez cilvēku līdzdalības tāpēc, ka izejvielu marķieri ar LongRange (tālas darbības) RFID antenām izejmateriālu un pusfabrikātu paku kustību kontrole notiek automātiski. Pēdēja laikā arī RFID marķieri kļūst arvien lētāki un populārāki, Lielos daudzumos no Ķīnas pērkami tie maksā -padsmit centus. Tos var arī atstāt uz produkcijas pakas. Toties rodas iespēja automatizēt produkcijas paku kustības uzskaiti. To var izvērtēt un p[ieņemt lēmumu, ja redz kāda Uzņēmumā ir izejvielu, pusfabrikātu un produkcijas loģistika.

4.3. Maisījumu sagatavošana

Tā varētu būt aktuāla, jo uzņēmums gatavo dažādas piedevu receptūras

Nelielos daudzumos

Att.7

Programmas Operators uz planšetes izvēlas, kādu receptūru viņš gatavos. Tālāk Programma “vada” pareizu proporciju sagatavošanu uz grīdas svariem uzliktajā maisā.

Lielos daudzumos ķimikāliju ražotnē

Att.8

4.4. Sadarbība ar PLC

Mūsdienu uzņēmumos bieži tiek pielietoti tehnoloģisko procesu vadība ar PLC (Programmable logic controller). Tie bieži ir Siemens programmējamie loģiskie kontrolieri un programmas. Lai iekļautos šo procesu uzskaitē un vadībā, un vadītu procesus kopumā – sākt no izejvielu noliktavu un beidzot ar produkcijas realizāciju. To PLC neprot. Tādēļ esam zemā (datu apmaiņas) līmenī savienojušies ar PLC. Tas bija nepieciešams, jo PLC ir sava, ne Windows operāciju sistēma. Viens no projektiem redzams zemāk

Att.9

Attēlā redzams, ka, saņemot informāciju no PLC par kūdras veidu un svaru, AVS veido uzlīmi ar marķējumu un jau Windows operāciju sistēmā veido dokumentus ar iespējām tos nodot grāmatvedībā. Uz liela sienas tablo AVS programma rāda operatīvas ziņas par 3 plūsmas līnijās saražoto. Ja Uzņēmuma ir PLC vadītas plūsmas līnijas, AVS var izstrādāt to saikni ar mūsu Windows izstrādāto Automatizēto Vadības Sistēmu.

Citus AVS projektus kokapstrādei var redzēt šeit - http://www.avs.lv/priekslikumi/kokapstrade.html Tur var redzēt arī detaļu un dēļu skaitīšanu pie CNC darbgaldiem un lenšu zāģiem. Citas AVS izstrādāti projekti, kuru pamatos ir ielikts att1. redzamais vadības modelis parādīti šeit – https://www.avs.lv/priekslikumi/.

Jau 25 gadus veidojam ražošanas vadības sistēmas, kurās bez informācijas plūsmu veidošanas vēl arī aprēķinām produkcijas materiālu un pilnu pašizmaksu

No vairākiem simtiem ražošanas projektiem neviens nebija pilnīgi līdzīgs ar kādu citu. Katrā bija nianses un speciāli risinājumu dažādas kombinācijas. Lai izstrādātu CEWOOD ražošanas vadības projektu mums ir jāredz kā notiek izejmateriālu, pusfabrikātu un produkcijas kustība un darba spēka izlietojums Uzņēmumā. Pēc tam, un pēc informācijas apmaiņas ar Uzņēmuma speciālistiem, AVS izstrādā tehniskā uzdevuma sev projektu . Pēc tā pārbaudes, labošanas, papildināšanas un apstiprināšanas tiek noslēgts līguma par Programmas izstrādāšanu, ieviešanu un ekspluatāciju.

Esam gatavi spert nākamos soļus – tikties mūsu ofisā Rīgā vai Uzņēmumā Alūksnē

Sagatavoja AVS prokūrists Andis Beļavskis

2019. gada 10. septembrī,

Rīgā