AVS informācija par datorvīrusu bīstamību.
Uzmanību!
Pēdējā laikā sāk izplatīties šifrējošs vai izspiedējvīruss. Par to var izlasīt šiet http://www.antivirus.lv/viedokli/atkal-tiek-izplatits-failus-sifrejosais-izspiedejviruss/ Daži no AVS programmu lietotājiem jau “iekrita” un pazaudēja informāciju. Diemžēl, arī neatgriezeniski.
Tas ir ļoti kaitīgs datorvīruss arī grāmatvedības uzskaites informācijai, jo padara to nelietojamu. Mēģinājumi par samaksu ļaundariem dekodēt informāciju neizdodas.
Iepriekš norādītajā vietnē, kā arī citās, kas Internetā veltītas cīņai ar datorvīrusiem, ir daudz informācijas par šo tēmu. Piemēram, īsi, un vienkāršā valodā par datorvīrusiem var izlasīt
Delfi ar publicē aktuālu informāciju par izspiedējvīrusu šeit http://www.delfi.lv/bizness/tehnologijas/bridina-par-inficetam-mestulem-ar-nosaukumu-neapmaksats-rekins.d?id=45504388 Šajā rakstā ir norāde uz uzņēmumu, kas LR nodarbojas ar datorvīrusu apzināšanu un cīņu ar tiem – www.cert.lv
AVS iesaka:
1. Būt uzmanīgiem un neatvērt aizdomīgus pasta sūtījumus. Tās varētu būt viltus vēstules no bankām, kreditoriem, pat no valsts iestādēm. Šos sūtījumus tomēr var atšķirt pēc sekojošām pazīmēm:
sūtītāja adrese jums nav zināma;
tekstā ir atrodamas gramatiskas kļūdas;
Piemēram, viens no vīrusiem atnāca ar tādu vēstuli:
Acīmredzamas gramatiskas un stila kļūdas, kuras pamanīs profesionāls grāmatvedis
vēstulē ir aizdomīgs pielikums. Ja arī tas ir ZIP (arhīva) fails, tas var pārvērsties par programmu, kas šifrē datus. Ļauni programmētāji sola par samaksu informāciju atjaunot.
Kā tas ir iespējams, jo tiesībsargājošām iestādēm ir jābūt metodēm, kā notvert tādus “speciālistus”
2. Uzņēmuma IT administratoram, ja tāda nav, tad pašam grāmatvedim ir jāparūpējas par datoru antivīrusu sistēmu instalēšanu datoros. Mēs negribam reklamēt atsevišķu firmu izstrādājumus. Jums pašiem ir jāpalasa Internet, jāpakonsultējas ar kolēģiem par to, kādu antivīrusu programmu pielietot. Vīrusu un antivīrusu programmētāju starpā notiek sacensība, kurā priekšgalā vienmēr ir vīrus programmu izstrādātāji. Jo tikai pēc jauna vīrusa parādīšanās, tas tiek pētīts un izstrādātas “zāles”, kas papildina antivīrusu programmas caur Internet.
3. AVS atgādina, ka saskaņā ar mūsu līgumu par programmu izstrādāšanu un ekspluatāciju “PASŪTĪTĀJS nodrošina informācijas saglabāšanu uz informācijas rezerves nesējiem katras PROGRAMMAS darba dienas beigās, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.585 no 21.10.2003.g., 39. punktu.”. Šajos noteikumos var atrast citu vērtīgu informāciju par grāmatvedības informāciju un par prasībām pret grāmatvedības uzskaites programmām.
AVS parasti tehniski organizē informācijas saglabāšanu uz rezerves nesējiem. Atkarībā no uzņēmuma informācijas apjoma un datoru tīkla konfigurācijas, informācijas saglabāšana var notikt blakus datoros, uz FLESH kartes, uz servera kaut kur Internet vai lokālajā tīklā, ar pēdējo 5-6-7 versiju saglabāšana. Par to nolemj un atbild uzņēmuma vadītājs, kas parasti nozīmē darbinieku, kas veic informācijas saglabāšanu, vai regulāri pārbauda, kā tas notiek, ja informācijas saglabāšana notiek automātiski.
Ja informācija būs savlaicīgi saglabāta AVS nebūs problēmu atjaunot programmas darbību.
Uzmanību!
Kategoriski nedrīkst sākt saglabāt informāciju, ja jums ir radušās aizdomas, vai ir pazīmes, ka datorvīrusi ir sabojājuši informāciju. Uz to norāda tas, ka programmas nepalaižas, vai tā ziņo, ka informācija nav atverama. Ja jau sabojātu informāciju jūs mēģināsiet saglabāt, tad uz FLESH atmiņas (blakus datora vai kur citur) uz pareizas un nesabojātas informācijas pa virsu jūs uzrakstīsiet inficētu informāciju. Tas neļaus atjaunot programmu darbu. Jūs būsiet spiesti visu informāciju ievadīt par jaunu pēc programmu darbības atjaunošanas.
Tātad, ja rodas bažas par inficēšanos ar vīrusiem, meklējiet informāciju uz rezerves nesējiem un zvaniet uz AVS
AVS