SIA A.V.S. lopu kautuves uzskaites un vadības programma.
Ievads.
4. Subproduktu uzskaite kautuvē Jaunums!!!
Uzmanību!!! Ir parādījusies jauna, automatizēta cūku klasifikācijas iespēja, par ko var izlasīt šeit.
Ievads
SIA A.V.S. Ir izstrādājusi lopu kautuves uzskaites programmu (Programma). Tajā tiek pielietots dažādi tehniskie līdzekļi uzskaites darba automatizācijai. Tie ir svari, skeneri, svītru kodu drukājamās ierīces un pieskaru ekrāni. Tipveida lopu kautuves tehnoloģiskā shēma ir parādīta pielikumā (šeit un ari turpmāk, sekojiet lūdzu hipernorādnēm). Katrā atsevišķā lopu kautuvē, ja tajā ir speciālas vajadzības, AVS izstrādā programmas papildinājumus. Ja, piemēram, kautuvē ir nepieciešama starpproduktu uzskaite, tiek pielietoti AVS programmu moduļi, kuros tiek izmantoti grīdas vai galda svaru pieslēgumi programmai, speciāla taras marķēšana un uzskaite. Ja lopu kautuvē notiek dziļāka gaļas pārstrāde, tiek piedāvātas ASV ražošanas programmas kalkulācijas un citas tās iespējas.
Pirms sākt ievadīt informāciju programmā, ir nepieciešams sakārtot datu bāzi un klasifikatorus. Valstī ir noteikts liemeņu iedalījums pēc kategorijām, klasēm un tauku klasēm. Tādēļ, tiek ievadīti gan izejmateriālu (dzīvo lopu) un gatavās produkcijas (gaļas) klasifikatori. Šos klasifikatorus ievada AVS Noliktavas programmā. Vispirms ievada preču grupas Noliktava->Palīglīdzekļi->Klasifikatori->Preču grupas.
Preces var ievadīt sadaļā. Noliktava->Palīglīdzekļi->Preces
Zemāk ir redzams dzīvo lopu sarakts. Liellopiem kolonā Kods ir redzams valsts klasifikācijas kods dažādiem lopiem. Šie kodi turpmāk tiek pielietoti programmā.
Gatavās
produkcijas saraksts nav speciāli klasificējams. Programmas
lietotājs var piešķirt jebkuru nosaukumu un kodu gatavai
produkcijai. Gatavās produkcijas saraksta piemērs ir redzams zemāk:
Kad
ienāk liellopu pavadzīme un dzīvnieku pārvietošanas dokuments uz
kautuvi ar liellopu pasi, tad tiek ievadīta ieejošā pavadzīme
sekojošā kārtībā:
Sakumā ir jāievada pavadzīmes “cepure”, kurā ievad piegādātāju, pavadzīmes numuru, datumu un citu informāciju.
Ievadot
piegādātāju, tā kartiņā bez pamata parametriem, adresēm un
bankas rekvizītiem ir jāievada novietnes numurs. To dara sekojošā
veidā. Stāvot klientu sarakstā ar "Enter" vai "F1"
taustiņu palīdzību var atvert kartiņu. Nākamajā aiz licences
ailes ir vieta novietnes numura ievadam. Piemērā redzams, Purnavas
Muižai SIA novietnes numurs ir 12345.
Kad
novietnes numurs ir ievadīts un aizpildīta piegādātāja kartiņa
un šīs piegādātājs ir izvēlēts pavadzīmē, var vadīt
liellopus:
Ar Ins palīdzību izvēlas iespēju vadīt preces. No visa piedāvājamā preču saraksta ar taustiņa F9 ir jāizvēlas “Dzīvi lopi”, lai tikai tie tiek piedāvāti pavadzīmē:
Kad
no visa preču saraksta tiek atfiltrēti tikai dzīvie lopi,
vajadzīgo var izvēlēties ar taustiņa Spacebar (atstarpe –
garais taustiņš)
Ja
nospiež spaceBar, parādās iespēja ievadīt liellopa svar. Kad
turpināšanai nospiež PgDn, tiek piedāvāts ievadīt dzīvnieka
valsts reģistra identitātes numurs, kas atbilst uz krotālijas
redzamajam.
Šo numuru ievada sērijas ailē. Derīguma termiņa aile šajā gadījumā netiek izmantota. Ir jāatzīmē, ka šo numuru var ieskenēt no liellopa pases ar pie datora pieslēgtu svītru kodu nolasītāju. Tādējādi ievada visus liellopus.
Ja pavadzīmē ir cūkas, kurām nav valsts reģistra identitātes numuru, informācijas ievads notiek vienkaršak. Kad ir ievadīts kopīgs cūku svars
ir
uz svara ailes jānospiež taustiņš F1, kas ļauj ievadīt cūku
skaitu:
kad cūku skaits ir ievadīts, pavadzīmē automātiski tie izveidots cūku saraksts, kas ir redzams zemāk. Katrai no cūkām tiek piešķirts šīs partijas vidējais svars.
Katras
cūkai tiek piešķirts arī svītru kods, kuru var redzēt ar
taustiņa F3 palīdzību: F3->Seri ja
Tādējādi
ievadot informāciju ieejošajās pavadzīmēs, katram dzīvniekam,
liellopam vai cūkai tiek noteikts dzīvsvars un piešķirts
unikālais kods, kas liellopu gadījumā sakrīt ar valsts reģistra
identifikācijas numuru. Uzmanību! Lai programma atšķirtu liellopu
no cūkas, cūkām koda sākumā nedrīkst likt burtus, kas ir
obligāti liellopu valsts reģistra identifikācijas numurā.
Kad ieejošās pavadzīmes ir ievadītas, ir iespējama tālāk informācijas apstrāde. Saskaņā ar tehnoloģisko shēmu, dzīvnieki tiek nokauti un pārstrādāti. Parasti pārstrādes rezultāta rodas divi liellopa vai cūkas liemeņi. Svēršanas un uzlīmju izdrukas vietā uz datora ar pieskaru ekrānu (TouchScreen) tie palaista speciāla programma ar sekojošu ekrāna formu:
2.1. Liellopu kaušanas uzskaite:
Ja svēršanas vietā ienāk liellopa liemenis ar krotāliju, piestirinatu pie kājas, tad programmas lietotajājam jarīkojas sekojoši:
ir jāmēģina noskanēt krotālijas svītru kodu. Tas ierosinās programmu meklēt iepriekš, ar ieejošām pavadzīmēm ievadīto informāciju par lopiem. Ja svītru kods skenējas, tad kaušanas rindā, kas tiek rādīta ekrāna augšējā pusē parādās jauna rindiņa ar liemeņa parametriem. Tie ir kaušanas katras numurs. Tas tiek veidots tā, kā tas ir parādīts piemēra: 850-1/1(2), kur 8 nozīmē 2008 gadu, 50-gada nedēļa, 1-nedēļas diena (pirmdiena) 1.2.33 un tt., šajā dienā kaušanas kartas numurs. Šī ir valstī noteikta numerācijas kartība. Šī informācija ari pāriet uz uzlīmi;
ja krotalijs ir nodilis un skeneris to nelasa, programmā ir iespējams ievadīt svītru kodu manuāli, kam arī paredzēta speciāla poga ekrāna lejas daļa. Ir jāpiezīmē, ka šī poga nostrādā arī ar peles dubultu klikšķi. Pēc tā uz ekrāna parādās speciāla ciparu klaviatūra. Uz tās nospiežot ar pirktu var ievadīt svītru kodu.
Nospiežot taustiņu “Svērt”, liemeņa rindiņā blakus dzīvsvaram parādās informācija par svaru pēc apstrādes. Ja svaru elektroniskā saite ar datoru nestrādā, līdzīgi kā ar svītru koda manuālo ievadu, var ievadīt arī svaru.
Formā, kas ir redzama pa kreisi, ar pirkstu var ievadīt, labot (taustiņš “Dzēst”) un ievadīt informāciju programmā ar taustiņa “Turpināt” palīdzību.
liemeņa kategorija parasti ir ievadīta tad, kad vada ieejošo pavadzīmi. Ja pavadzīmes ievada laikā nav noteikta lopa kategorija, to var izdarīt svēršanas brīdī, izmantojot ekrāna lejas daļā redzamo panelīti;
Līdzīgā veidā programmas lietotājs ievada arī liemeņa klasi un tauku klasi pēc valstī noteiktās klasifikācijas.
Kad visa informācija ir ievadīta, tad ir iespējams izdrukāt uzlīmi un sagatavoties nākamā liemeņa skenēšanai. Pēc pogas “Uzlīme, nākamais” automātiski tie drukātas 2 uzlīmes.
Uzlīme ir redzams, ka tiek izdrukāts:
kautuves nosaukums
dzīvnieka valsts reģistra identifikācijas numurs
dzimšanas vieta ar valsts abreviatūru;
dzīvnieka audzēšanas vieta (novietnes numurs);
kaušanas vieta- valsts klasifikators;
kaušanas kārta, kas tika aprakstīts jau iepriekš;
kaušanas datums;
liemeņa svars;
kategorija;
tauki;
klase pēc valsts klasifikācijas.
Gadījumā, ja uzlīme, glabājot liemeņus saldētavā nokrīt, to var izdrukāt vēl reizi, ja uz TouchScreen atrod liemeņa ieraksta rindiņu un tās nospiež ar pirkstu. Tad parādās paziņojums:
Lai pārietu uz cūkas liemeņu svēršanu un marķēšanu uz liellopa svēršanas ekrāna ir jānospiež poga ar stilizētu govs attēlu. Cūku liemeņu svēršanas forma izskatās mazliet citādāk, jo tā strādā ar cita veida informāciju
Cūku kaušanas uzskaites ekrānā nav iespējams skenēt krotalijas, jo to cūkām nav. Uzskaites sistēma izmanto Noliktas programmā ievadīto informāciju. Tajā tika norādīts piegādātājs, kuram ir zināms novietnes numurs. Iespējams, ka kautuves dzīvo cūku novietnē atrodas cūkas no dažādiem piegādātājiem, tātad no dažādām novietnēm. Lai tās atšķirtu, programmas lietotājam ir iespējams izvēlēties konkrētas novietnes cūkas. Tādēļ ir jānospiež poga “Novietnes numurs” un tas ir jāievada ka tas ir parādīts augstāk parādītajā ekrānā (piemēram 12345).
Kad novietnes numurs ir ievadīts, uz ekrāna parādās no šīs novietnes ienākušo cūku saraksts. Tajā ir redzams kods (skat. Attēlā pa kreisi), ko programma piešķīra automātiski, kā arī dokumenta numurs un datums ar kuru cūka ienāca kautuvē. Programmas lietotajās izvēlas dzīvnieku, kā rezultātā tas parādās nokauto sarakstā. Līdzīgi kā ar liellopiem, ir iespējams (skat attēlu iepriekš):
svērt, izmantojot automātiskos svarus;
svērt manuāli, kad uz ekrāna parāds pogu panelis ar iespējām ievadīt kilogramu skaitu pārstrādātajā liemenī;
piešķirt klasi un izdrukāt uzlīmi, izvēloties nākamo cūku.
Cūkas gadījumā tiek drukātas 1 uzlīme katram pus liemenim.
Cūku liemeņu klases noteikšanai programmā ir iespējams ievadīt mērījumus punktos G un M. Par to vairāk var izlasīt Latvijas Republikas Zemkopības ministrijas un Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārā dienesta brošūrā, ko var izlasīt šeit
Kad G un M mērījumi ir ievadīti ar skārienjūtīgā ekrāna palīdzību, vai ar elektroniska bīdmēra palīdzību (lasīt turpmāk) Programma automatiski nosaka un ieraksta datu bāzē liesās gaļas proporcijas klasi. Tā Programmā tiek automātiski noteikta saskaņa ar zemāk parādītu tabulu:
Ir parādījusies jauna iespēja ievadīt tauku un muskuļa biezumu izmērus ar speciāli ražoto elektroniska bīdmēra palīdzību. AVS inženieris uzstāda bīdmēra bezvadu (Blue-tooth) savienojuma iespēju ar datoru, kurā strādā Kautuves programma.
Bīdmērs ir iekārtots sekojoši:
bīdmēra lejas daļa ir barošanas slēdzi, kas ieslēdz bīdmēru un elektronisko bloku;
slēdzis “Pāreja no mm uz collām” ir domāts, ja bīdmēra lietotājs vēlas mērīt kaut ko collas. Kautuves programmai ir nepieciešams mērījums mm, tādēļ šis slēdzi nav jālieto. Ir jākontrolē, vai tas nav nejauši ieslēgts, jo tad izmēri būs nepareizi. Uz bīdmēra ir divas skalas – mm un collu. Pirms sāk mērīšanu, jāpārbauda, kurai skalai atbilst uz LED ekrāna redzamie rādījumi;
Nullēšana (Origin) poga ir domāta bīdmēra iestatīšanai uz “0”. Lai to izdarītu jārīkojas sekojoši. Pabīda bīdmēra kustīgā daļa uz nulli (līdz galam pa kreisi) un nospiež Origin. Uz LED ekrāna izgaismojas “0,00”. Tas nozīmē, ka bīdmērs ir iestatīts pareizi;
G un M punktu mērīšanai ir speciāli izveidota poga uz bīdmēra kustīga ekrāna. Kad to nospiež, bīdmērā instalēta programma ar speciāli izveidota procesora palīdzību nolasa bīdmēra rādījumus un nodot tos ar bezvada savienojuma (Bluetooth) palīdzību datoram, kurā strādā Kautuve.
Kautuves programma nolasa šos rādījumus un ievieto mērīšana “G” ailē. Vēl reizi nospiežot mērīšanas pogu, kautuves programmas izmēru “M” ailē nonāk šī punkta muskuļa izmērs.
Uzmanību! Lai vienkāršotu bīdmēra izmantošanu klasificējot cūku liemeņus, sakumā vienmēr nomērī tauku slāni (punkts G), tad muskuļa biezumu (punkts M). Tas novērš vajadzību skaidrot, kas tiek mērīts, vai akceptēt izvēli – mērīt tauku slāni vai muskuli. Tas vienkāršo un paātrina mērīšanu.
Praktiskas mērīšanas darbības redzamas šeit.
Bīdmēra darbības aprakts angļu valodā redzams šeit.
Kad liellopu un cūkas liemeņi ir apstrādāti, nosvērti un aplīmēti ar svītru kodiem, tie tiek ielādēti saldētavā, kur glabājas līdz realizācijai
AVS kautuves programma ir paredzēta arī produkcijas realizācijas automatizācija ar svītru kodu skenera un svaru pielietojumu. Lai izsauktu realizācijas ekrānu uz liellopu vai cūku uzskaites ekrāna ir jānospiež poga “Realizācija”, kas izvietota ekrāna augšējā malā. Parādās realizācijas ekrāns:
Skenējot ar skeneri uz liemeņiem esošās uzlīmes, kad tie atrodas uz svariem, tiek veidoti dokumenti. Tos var importēt Noliktas uzskaites programmā. Starpība starp kaušanas brīdī svērto liemeni un realizācijās laikā nosvērto programma noraksta izdevumos. No realizācijas programmas sadaļas var pāriet uz liellopu un cūku svēršanas sadaļām nospiežot attiecīgi pogas ar stilizētiem govs un cūkas attēliem.
Ja darba laikā pazūd elektroniska saite ar svariem, tāpat kā iepriekšējos ekrānos, arī šajā ir iespējams ievadīt svaru ar speciāla paneļa palīdzību, kuru var izsaukt ar pogas “Svērt manuāli”
4. Subproduktu uzskaite kautuvē
2014. gadā tika izstrādāts jauns risinājums subproduktu uzskaitei un sakarā ar to arī to realizācijas automatizācija, pielietojot pārnesamo intelektuālo terminālu – Barman. Sakarā ar subproduktu uzskaiti, tie ir jāievada AVS Noliktavas programmā sekojošā sadaļā Noliktava -> Palīglīdzeklī -> Preces -> atsevišķā preču apakšgrupā Subprodukti
Vairāk par Noliktavas programmas informācijas ievadu Kautuves sakarā var izlasīt šeit
Subproduktu uzskaites principiālā shēma ir redzama zemāk:
Lai
ievērotu gaļas produktu izsekojamību, paralēli 4 liellopu
liemeņiem un 2 cūku liemeņu uzlīmēm vēl izdrukāt pa vienai
uzlīmei un to piestiprināt pie gaļas kastes, kurā tiek likti lopa
(govs vai cūkas) subprodukti. Papildus tai tiek izdrukātas uzlīmes
subproduktiem tādā skaitā, kāds gaidāms subproduktu skaits
katram no lopiem. To skaits ir redzams zemāk parādītā tabulā.
Tajā redzams, ka gan govīm, gan buļļiem, arī cūkām
subproduktiem jāizdrukā papildus 14 uzlīmes. Rullīti ar 14
unikālo svītru kodu uzlīmēm ieliek plastmasas maisiņā un
piestiprina pie lopa subproduktu kastes redzamā vietā.:
Npk |
Subprodukta nosaukums |
Govs |
Bullis |
% |
Npk |
Cūka |
% |
|
1 |
Liemenis |
x |
x |
% |
1 |
x |
% |
|
2 |
Mēle |
X |
X |
% |
2 |
X |
% |
|
3 |
Aknas |
X |
X |
% |
3 |
X |
% |
|
4 |
Sirds |
X |
X |
% |
4 |
X |
% |
|
|
Kājas |
|
|
|
5 |
X |
% |
|
5
|
Galva Vaigi Atgriezumi Ausis Barība dzīvniekiem |
X
|
X
|
%
|
6 7 8 9 10 |
x x X X X |
% %
% % |
|
6 7 |
Plaušas Kuņģis |
X X |
X X |
% % |
11 |
X |
%
|
|
8 |
Nieres |
X |
X |
% |
12 |
X |
% |
|
9 |
Diafragma |
X |
X |
% |
|
|
|
|
10 |
Aste |
X |
X |
% |
13 |
X |
% |
|
11 |
Sēklinieki |
|
X |
% |
|
|
|
|
12 13 14 |
Tesmenis Tauki Āda |
X X X |
X X |
% % % |
14 |
X |
%
|
|
Subproduktu marķēšana
Kad katrs no subproduktiem (sirds, plaušas, aknas un tt) tiek nosvērts uz svariem, pie tā piestiprina 1 no 14 uzlīmēm un skenē ar Barmani. Tajā vēl ar taustiņu palīdzību vien jāievada tikai uz svaru indikatora redzamais svars. Tādējādi tiek marķēti visi subproduktu kastē esošie subprodukti. Šajā gadījumā, pirmo reizi sverot subproduktus Noliktavas programmā tiek izveidots (Bārmenī tiek izvēlēts) Ražošanas akts. Noliktavas uzskaitē nonāk visu subproduktu svēršanas rezultāti. Marķēti subprodukti tiek šķiroti ne tikai preču grupu griezumos (aknas, sirdis un tt), bet arī katra subprodukta vienība tiek “piestiprināta” pie lopa liemeņa, caur to arī pie kaušanas notikums (laiks, maiņa) un pie ieejošās pavadzīme (piegādātāja), kas ir ļoti svarīgi gaļas produktu izsekojamības nodrošināšanai. Pēc svēršanas marķētas sirdis un aknas tiek uzliktas uz notecināšanas stenda.
Marķētu produktu pārdošana
Iepriekš marķētu produktu (liemeņu un subproduktu) pārdošanai arī tiek pielietots Barman. Sakarā ar to, ka gan liemeņi, gan subprodukti pēc pirmatnējas svēršanas notek un kļūst vairāk vai mazāk vieglāki, rakstot izejošās pavadzīmes, produkcija ir jāpārsver.
2015.gadā AVS izstrādāja informācijas apmaiņas sistēmu ar Zemkopības Ministrijas Datu Centru (LDC). Tas nozīmē, ka pēc lopu izvēles un pasūtījuma LDC mājas lapā pēc vajadzīgo pārbaudes procedūras pabeigšanas lopu pārvietojuma dokumentu saņemšana Kautuves uzskaites sistēmā ir iespējama elektroniskā veidā.
Attēlā ir redzams, ka Programmas lietotājam ir iespējams saņemt dokumentus elektroniskā veidā par jebkuru laika periodu, ka arī nosūtīt datus, ievadot produkcijas cenas kā to liek darīt LR un EU normatīvie akti. Datu apmaiņa notiek dažu sekunžu laikā.
AVS programmu darbības Barman vispārīgais aprakstīts iz redzams šeit file:///E:/WWWroot/AVS/NordicPlast/InstrukcijaAVS.html#Barmani.
Speciāli subproduktu uzskaitei domātā programmas darbības instrukcija lasāma šajā failā E:\WWWroot\AVS\Kautuve\barman.html
AVS
2014. gada februāris